August

  • 7. August 2019

    • Kontoret åbner

  • 8. August 2019

    • HC og PG kursus om Det ny pædagogikum

  • 12. August 2019

    • Fælles morgenmad og personalemøde kl. 8.30-9.50

  • 13. August 2019

  • 15. August 2019

    • GKL-modul kl. 8.00-9.30
      1g Forelæsning AP & startscreening kl. 9.50-11.20
      Tutortime kl. 11.50-13.00
      Idræt kl. 13.00-15.00

    • Skolestart 2g, 3g, 4g kl. 8.00 i VG-Hallen

  • 16. August 2019

    • Normal undervisning for alle årgange
      kl. 8.00-15.00

  • 19. August 2019

    • 1g matematikscreening hele dagen i aud.

    • I ugen: TKL gennemgår årgangs-årskalender m/eleverne (i alm. modul - se side 71 i Infohåndbogen)

    • Portrætfoto nyansatte og mangelfoto kl. 14.30-15.30

  • 20. August 2019

    • 1g tutortime og morgenmad kl. 8.00-9.30

  • 21. August 2019

    • 2g Klasseteammøde (1) kl. 14.45-16.50

    • Route 66 for 1g i Studiesalen (30 min.) i 3. modul - kl. 11.50-12.20.
      Rotation med udvalg i klasser efterflg. (60 min.). Tutorer med ud

  • 22. August 2019

    • 1g hyggeeftermiddag kl. 15-18
      (kun for 1g og tutorer)

  • 23. August 2019

    • 1g info om og valg af SR-præsentationer

  • 26. August 2019

    • 1 g læsescreening (1 modul m/ 3-4 klasser ad gangen og 2 læsevejl)

  • 27. August 2019

    • 9-12 LTK låner VG hallen

    • PU-møde kl. 15-17

  • 28. August 2019

    • DHL-løb for tilmeldte ansatte (AN/RA)

    • VG5-løb 2. modul

  • 29. August 2019

    • 11.00-11.50: Forsvarets dag for kvinder på besøg (Kantinen) Philip Sommer

  • 30. August 2019

    • Undervisningen stopper efter 2. modul
      Personalearrangement for alle ansatte

  • 31. August 2019

    • VG´s fodboldloppemarked: 9.00 - 14.00

September

  • 3. September 2019

    • 9.20 - 9.50: Route 66

  • 4. September 2019

    • Personalemøde om elevtrivsel kl. 15-17 (SPS & misbrugskons.)

  • 5. September 2019

    • 1g - årgangs-fagdag i samfundsfag
      Ungdommens Folkemøde - UFM

  • 6. September 2019

    • 3g - årgangs-fagdag i dansk -
      Ungdommens Folkemøde UFM

    • Musikcafé

  • 9. September 2019

    • MIljørådsmøde kl.15-16 i da1

    • SU-møde kl. 15-17

  • 10. September 2019

    • 3g TKL-møde med ledelsen kl. 15-16

  • 12. September 2019

    • 15.05 - 16.00: VT-opfølgning for lærere i Dansk 1

    • 3g adventure-dag (årgangsfagdag idræt)

    • Læringscirkel m/grundskoler
      kl. 16-19

  • 16. September 2019

    • 1g studieretningspræsentationer

    • 2g sprogdag (årgangsfagdag)

    • 3g flexdag

    • Ungdomspartier i kantinen 11.20-11.50

  • 17. September 2019

    • 1g NV-ekskursion
      1g Midtvejstest AP + forelæsning

    • 2g flexdag

    • 3g fagtur

    • generalforsamling kantine2 Fuglsanghusene

  • 18. September 2019

    • 1g studieretningspræsentationer

    • 2g flexdag

    • 2g udveksling Badalona (DO/AE)

    • 3g fagtur

  • 19. September 2019

    • 1g NV.ekskursion
      1g Midtvejstest AP + forelæsning

    • 2g udveksling Badalona (DO/AE)

    • 2g årgangsfagdag engelsk 'USA i dag'

    • 3g fagtur

    • NCFF-konference om brobygning og overgang (fremmedsprog)

  • 20. September 2019

    • 1g studieretningspræsentationer

    • 2g fodbolddag (årgangsfagdag idræt)

    • 2g udveksling Badalona (DO/AE)

    • 3g flexdag

  • 21. September 2019

    • 2g udveksling Badalona (DO/AE)

  • 22. September 2019

    • 2g udveksling Badalona (DO/AE)

  • 23. September 2019

    • 1g studieretningssamtaler v/GV begynder
      Faglærere orienterer om A/B-niv.

    • 2g udveksling Bardalona (DO/AE)

  • 24. September 2019

    • 1g matematikscreening kl. 8-10

    • 2g udveksling Badalona (DO/AE)

    • Bestyrelsesmøde kl. 17-20

    • Genbesøg fra Tostedt

  • 25. September 2019

    • 8.15-15.00: Fotograf fra GL på besøg i undervisningen

    • Elevrådsmøde kl. 11.20 - 12.00

    • Genbesøg fra Tostedt

    • Klasseteammøde (1) 3g kl. 14.45-16.50

  • 26. September 2019

    • Genbesøg fra Tostedt

    • International sprogdag

    • Naturvidenskabsfestival for 8./9.-klasses elever hele fomiddagen

  • 27. September 2019

    • 1g evalueringssamtaler matematik v/mat.lærere begynder

    • Genbesøg fra Tostedt

    • Høstfest

  • 28. September 2019

    • Genbesøg fra Tostedt

    • Kl. 19.00: VGV 10 års jubilæumsfest årgang 2009

  • 30. September 2019

    • 1g evalueringssamtaler matematik v/mat.lærere

    • 9.20 - 9.50: Route 66

    • Kl. 15.05 - 16.00: VT-opfølgning for lærerne

    • Vær klog - lær sprog
      Obl. 1g-sprogmodul kl. 15-16

Oktober

  • 1. Oktober 2019

    • 1g evalueringssamtaler matematik v/mat. lærere

    • 1g forældremøde om studieretningsvalg m/delt. af Studievalg Danmark

  • 2. Oktober 2019

    • Pædagogisk sparring for nyansatte
      kl. 13.30-16.30

  • 3. Oktober 2019

    • Kursus læringsledelse og aktionslæring Bautahøj

  • 4. Oktober 2019

    • 1g studieretningssamtaler med GV slutter

    • Kursus læringsledelse og aktionslæring Bautahøj

  • 5. Oktober 2019

    • Lyserød Lørdag 12.30 - 16.00

  • 7. Oktober 2019

    • 1g inden kl. 8.00 valg af studieretning

    • Kl. 15.05 - 16.00:
      VT-opfølgning for lærerne

    • VT3 2g 2 x 45 min. i Studiesal i 3. modul

  • 8. Oktober 2019

    • Drugrebels: Kl. 9.50-11.20: 2g
      Drugrebels: Kl. 11.50 - 13.20: 3g

  • 9. Oktober 2019

    • Elevrådsmøde kl. 11.20 - 12.00

    • Pæd.eftermiddag (PR-tema-møde) om karaktergivning v/PU og oplæg af Noemi Katznelson. Evt. deltagelse af NAG
      Kl. 15-17

  • 14. Oktober 2019

    • Efterårsferie

  • 15. Oktober 2019

    • Efterårsferie

  • 16. Oktober 2019

    • Efterårsferie

  • 17. Oktober 2019

    • Efterårsferie

  • 18. Oktober 2019

    • Efterårsferie

  • 21. Oktober 2019

    • 1g TKL-kursus m/eksterne oplægsholdere & repr. GV, PU, ledelse
      kl. 12-16

    • 1g TKL-møde med ledelsen kl. 11-12 (inkl. frokost)

    • NV-eksamen (NG01-04, NG07-08))
      1g årgangs-fagdag hi. (6-7 klasser)

  • 22. Oktober 2019

    • 2g skrivekursus v/dansklærere

    • NV-eksamen (NG01-04, NG07-08))
      1g VG info dag

  • 23. Oktober 2019

    • 1g AP-eksamen

    • 2g skrivekursus v/dansklærere

  • 24. Oktober 2019

    • Engelsk fagdag (alle engelsklærere)

    • NV-eksamen (NG05-06, NG09-13)
      1g årgangs-fagdag hi (6-7 klasser)

  • 25. Oktober 2019

    • Musikcafé

    • NV-eksamen (NG05-06, NG09-13)
      1g VG info dag

  • 28. Oktober 2019

    • 1g studieretningsforløb begynder

    • Kunstdag 1g (årgangsfagdag)

    • Lyngby-Taarbæk Symfoniorkester aftenarr.

    • Overnatning på VG (1m)

    • Særundervisning 1g i øvrigt i ugen

  • 29. Oktober 2019

    • Introdag 1g

    • Overnatning på VG (4 1g klasser)

  • 30. Oktober 2019

    • Overnatning på VG (4 1g klasser)

  • 31. Oktober 2019

    • kl: 9:30-15:00 Pedeller på Rysensteen

    • Overnatning på VG (4 1g klasser)

November

  • 1. November 2019

    • (4 1g klasser har overnattet på VG)

    • AP karakterer frigives kl 16:00

    • Bogudlevering, Kantine 2. AZ

  • 4. November 2019

    • 1g hverdag i studieretningsklasser starter

    • 1g Klasseteammøde (1) kl. 14.45-16.50

    • 9.20 - 9.50: Route 66

    • Bogudlevering, Kantine 2. AZ

    • EF-møder 2g, 3g i ugen

  • 5. November 2019

    • Bogudlevering, Kantine 2. AZ

    • Kl. 19.00: Alumnecafé for 2g og 3g elever. Gode råd om studievalg fra gamle elever.

    • Møde i UVM-implementerings-netværk reform på Stenhus (MK)

  • 6. November 2019

    • Bogudlevering, Kantine 2. AZ

    • DKI-Stormøde fra kl. 11.20 i auditoriet

    • Elevfotografering

    • Syge AP-eksamen

  • 7. November 2019

    • 15-16: VGcc: Thomas Ubbesen: 30 året for murens fald

    • Bogudlevering, Kantine 2. AZ

    • Elevfotografering

    • Temadag i regi af Danske Gymnasier & GL om dannelse kl. 9.30-15.50 på Rysensteen

  • 8. November 2019

    • Bogudlevering, Kantine 2. AZ

    • Elevfotografering

    • Fernisering kl. 14 -
      kunstner Gunnar Bay adm.gang

    • Halloween-fest (tidl. okt.-fest)

  • 11. November 2019

    • Off. af karakterer 2g, 3g kl. 16

    • VGcc Kl. 15.00 - 16.00: Hvad er det de laver? Ansigtets sociale funktioner blandt unge på Snapchat af cand. mag Julie Rath

  • 12. November 2019

    • Elevrådsmøde kl. 11.20 - 12.00

  • 13. November 2019

    • Midtvejsevaluering i PU-regi af de små konkrete projekter og Bautahøj-projekter kl. 15-16

  • 14. November 2019

    • Uddannelsesaften kl. 19-21

  • 15. November 2019

    • influenzavaccination 11.20-11.50

  • 18. November 2019

    • Miljømåls-mandag
      Fem fede dage v/Miljøråd

  • 19. November 2019

    • Georg Mohr kl. 15:10-16:40 i AUD

    • Tøjgenbrugs-tirsdag
      Fem fede dage v/Miljøråd

  • 20. November 2019

    • Kl. 15.00: VGcc: Murens fald i tysk sammenhæng

    • OBS!-onsdag
      Fem fede dage v/Miljøråd

  • 21. November 2019

    • Transport-torsdag
      Fem fede dage v/Miljøråd

    • Virum spiser sammen kl. 19 - 21
      på lærerværelset

  • 22. November 2019

    • Falafel-fredag
      Fem fede dage v/Miljøråd

  • 25. November 2019

    • Musicaluge

  • 26. November 2019

    • Musical-premiere

  • 27. November 2019

    • SU-møde kl. 15-18

  • 28. November 2019

    • Kl. 19.00: VGV generalforsamling på Lærerværelset

    • Omfotografering 10-12

  • 29. November 2019

    • Ka 1. besøg

December

  • 2. December 2019

    • SRP-intro for 3g v/PG, TM og AZ(runder á 30 min. med 3-4 klasser ad gangen)

  • 3. December 2019

    • PR-møde kl. 15-16 . Personalemøde kl. 16-17

  • 4. December 2019

    • VGcc: 18-20: Atomkraft - vejen til fossilfri energiforsyning? Ved afdelingschef Bent Lauritzen

  • 5. December 2019

    • 4-skole-træf (halv dag - fra kl. 12).
      Samf. - og mat.faggrupper på Greve

  • 6. December 2019

    • Berlin- og Paristur 3g sprog

  • 7. December 2019

    • Berlin- og Paristur 3g sprog

  • 8. December 2019

    • Berlin- og Paristur 3g sprog

  • 9. December 2019

    • Kl. 15.00 - 16.00: VGcc "Søvn" ved professor Poul Jennum,Rigshospitalet

  • 10. December 2019

    • 3g SRP-fagcafé v/fagkoo. kl. 15-16

    • VT1 1g 2. eller 3. modul i Studiesal

  • 11. December 2019

    • Skolens fødselsdag
      Alm. undervisning 1. modul
      Halv FN- verdensmålsdag i 2.-3.modul på tværs af klasser og årgange
      Derefter Verdensmålssamling for alle med kåring af vindere mv. i hallen

  • 12. December 2019

    • Afslutningskonf. Videnskabsklubben kl. 16.00-18.30 i Studiesalen

  • 13. December 2019

    • Årsbal
      Indlevering af kager kl. 7.30-8.00.
      Alm. undervisning til kl. 13.20 - afbrudt af fødselsdagsroute og derefter oppyntning)

  • 16. December 2019

    • 2g offentliggørelse af SRO-problemformulering på VG-intra

    • Bestyrelsesmøde kl. 17-20

  • 17. December 2019

    • 3g SRP - VT5-intro i 2. eller 3. modul i Studiesal

    • Kl. 15.00 - 16.00: "Den normale og den syge hjerne" professor Troels Kjær

  • 20. December 2019

    • Alm. undervisning i 1.-2. modul
      Juleafslutning kl. 11-12
      Personalearrangement kl. 12.30

  • 23. December 2019

    • Start juleferie

Januar

  • 6. Januar 2020

    • Start VG efter juleferien

  • 7. Januar 2020

    • 9.20-9.50: Route 66

    • Elevrådsmøde kl. 11.20 - 12.00

  • 8. Januar 2020

    • 3g SRP valg af fag og emne

    • ÅBENT HUS

  • 10. Januar 2020

    • Idræt B fagtur

    • Korweekend

  • 11. Januar 2020

    • Idræt B fagtur

    • Korweekend

  • 12. Januar 2020

    • Idræt B fagtur

    • Korweekend

  • 13. Januar 2020

    • 2g TKL-møde med ledelsen kl. 15-16

  • 14. Januar 2020

    • 1g skrivekursus

    • 2g SRO skrivedage

    • 3g flex

  • 15. Januar 2020

    • 1g skrivekursus

    • 2g SRO skrivedage (aflev.)

    • 3g årgangs-fagdag oldtidskundskab

  • 16. Januar 2020

    • PU-møde
      kl. 15-17

  • 17. Januar 2020

    • Personale-vinterarrangement v/socialt udvalg med start kl. 18

  • 21. Januar 2020

    • 3g SRP: 1. fælles indiv. vejledning

  • 22. Januar 2020

    • 1g forældremøde

  • 23. Januar 2020

    • 1g forældremøde

  • 24. Januar 2020

    • DKI-fredagscafé. Kl. 15-19. Kantine 2.

    • Kursus aktionslæring

  • 25. Januar 2020

    • DanmarksIndsamling

  • 27. Januar 2020

    • 1g Klasseteammøde (2) kl. 14.45-16.50

  • 28. Januar 2020

    • 2g Klasseteammøde (2) kl. 14.45-16.50

  • 29. Januar 2020

    • 3g SRP kollektiv vejledning

    • Off. af karakterer 3g kl. 16

  • 30. Januar 2020

    • 3g skrivekursus (3 moduler)
      v/dansklærer

    • Forældrearr. 'Mit barn tager ikke stoffer ... Jeg har spurgt!' kl. 19.30

  • 31. Januar 2020

    • Karneval

Februar

  • 3. Februar 2020

    • 9.20-9.50: Route 66

    • EF-møder 1g, 2g, 3g i ugen

  • 4. Februar 2020

    • 3g SRP kladde projektbeskriv. indskrives i VG-log

  • 5. Februar 2020

    • Elevrådsmøde kl. 11.20 - 12.00

    • Musikturné grundskoler på VG

  • 6. Februar 2020

    • Drugrebels: kl. 9.50 - 11.20: 1g

    • Musikturné på 3 grundskoler

  • 10. Februar 2020

    • Vinterferie

  • 11. Februar 2020

    • Vinterferie

  • 12. Februar 2020

    • Vinterferie

  • 13. Februar 2020

    • Vinterferie

  • 14. Februar 2020

    • Vinterferie

  • 17. Februar 2020

    • 3g SRP 2. fælles indiv. vejledning

    • Off. af karakterer 1g, 2g kl. 16

    • VGcc: 18.00-20.00: Kaos og mønstre i naturen ved professor Mads Peter Sørensen DTU

  • 18. Februar 2020

    • 15.00-16.00: Professor Sine Rekey Hadrup: Immunterapi og kræft

    • 1g TKL-møde med ledelsen kl. 15-16

  • 19. Februar 2020

    • 3g SRP indskrivning af projektbeskrivelse i VG-log

  • 21. Februar 2020

    • Musikcafé

    • VG by Night

  • 25. Februar 2020

    • 9.20-9.50: Route 66

  • 26. Februar 2020

    • Lærere indskrive 3g SRP opgaveformulering

  • 27. Februar 2020

    • 1g Klasseteammøde (2) kl. 14.45-16.50

    • Kl. 20.00 VGV caféaften for tidligere elever og 3g elever

  • 29. Februar 2020

    • Juniorsprogcamp kl. 10-17 i Studiesalen

Marts

  • 2. Marts 2020

    • PR-møde (inkl. workshops pæd- projekter v/PU)
      Kl. 15-17

    • TechKarrieredag v/ITU på TDC
      Tilbud til piger på alle årgange

  • 3. Marts 2020

    • 3g SRP udlevering af opgaveformulering kl. 13.30
      (20 timers undervisningstid i SRP perioden)

  • 4. Marts 2020

    • VGcc: 18-20: Optogenetik - Lys styrer hjernen ved professor Albert Gjedde

  • 5. Marts 2020

    • 1g TKL-kursus (2) kl. 12-16 m/eksterne oplægsholdere og repr. GV, PU, ledelse

    • Forældrekonsultationer 1g kl. 17-21

  • 9. Marts 2020

    • SU-møde
      Kl. 15-17

    • VT 6 3g

  • 12. Marts 2020

    • Læringscirkel m/grundskoler
      kl. 16-19

  • 16. Marts 2020

    • Bestyrelsesmøde kl. 17-21

  • 17. Marts 2020

    • 3g aflevering af SRP kl. 13.30

    • PU-møde kl. 15-18

  • 18. Marts 2020

    • Elevrådsmøde kl. 11.20 - 12.00

    • VT4 2g 2. eller 3. modul

  • 19. Marts 2020

    • 9.20-9.50: Route 66

  • 20. Marts 2020

    • Musikcafé

  • 23. Marts 2020

    • 2g terminsprøver

    • 3g flex

  • 24. Marts 2020

    • 2g terminsprøver

    • 3g flex

  • 25. Marts 2020

    • alm. undervisning

    • Fagdag religion 2.g

  • 26. Marts 2020

    • 2g SRO-evaluering

  • 27. Marts 2020

    • 2g SRO-evaluering

  • 30. Marts 2020

    • 2g studietur
      3g terminsprøver:

    • VGcc: 18-20: Meningsmålinger og valgmatematik ved cand.stat Hans bay

  • 31. Marts 2020

    • 2g studietur
      3g terminsprøver

April

  • 1. April 2020

    • 2g studietur
      3g terminsprøver

  • 2. April 2020

    • 2g studietur
      3g terminsprøver

  • 3. April 2020

    • 1g volleydag (årgangsfagdag idræt)

    • 2g studietur
      3g terminsprøver

  • 6. April 2020

    • Start påskeferie

  • 14. April 2020

    • Start VG efter påskeferien

  • 15. April 2020

    • 9.20-9.50:Route 66

  • 17. April 2020

    • O-show

  • 20. April 2020

    • Danmark spiser sammen i denne uge. Ugedag ikke aftalt endnu

    • Forårskoncert Virum Kirke kl. 19

  • 22. April 2020

    • Besøg fra Badalona

    • VT2 1g 2. eller 3. modul i Studiesal

  • 23. April 2020

    • Besøg fra Badalona

    • Elevrådsmøde kl. 11.20 - 12.00

  • 24. April 2020

    • Besøg fra Badalona

  • 25. April 2020

    • Besøg fra Badalona

  • 26. April 2020

    • Besøg fra Badalona

  • 27. April 2020

    • Besøg fra Badalona

  • 28. April 2020

    • Besøg fra Badalona

    • Forårskoncert på VG kl. 19

Maj

  • 5. Maj 2020

    • 9.20-9.50: Route 66

    • SRP 3g kollektiv vejledning /talepapir. 30 min. pr. klasse

  • 6. Maj 2020

    • PR-møde
      Kl. 15-16

  • 8. Maj 2020

    • St. Bededag

  • 11. Maj 2020

    • Delvis offentliggørelse af prøveplan for samtlige skriftlige prøver samt de mundtlige prøver, der afholdes før 25/5

  • 12. Maj 2020

    • SU-møde (m/delt. af AMR) kl. 15-18

    • VT7 3g 2. eller 3. modul i Studiesal

  • 14. Maj 2020

    • 1g DHO-skrivedag

  • 15. Maj 2020

    • 1g DHO-skrivedag

    • Off. af afsluttende karakterer

    • Offentliggørelse af den samlede eksamensplan (eftermiddag)

  • 16. Maj 2020

    • VGV 25 års jubilæumsfest

  • 18. Maj 2020

    • 1g DHO-skrivedag

  • 19. Maj 2020

    • 1g DHO-skrivedag

    • PU-møde
      kl. 15-17

  • 20. Maj 2020

    • 1g DHO-skrivedag (Aflev.)

  • 21. Maj 2020

    • Kristi Himmelfart

  • 22. Maj 2020

    • Fri Kristi Himmelfart

  • 25. Maj 2020

    • Bestyrelsesmøde kl. 17-20

    • læsedag + VT

  • 26. Maj 2020

    • læsedag + VT

  • 27. Maj 2020

    • 1g DHO-evaluering

  • 28. Maj 2020

    • 1g DHO-evaluering

  • 29. Maj 2020

    • 1g DHO-evaluering

Juni

  • 1. Juni 2020

    • Pinse

  • 5. Juni 2020

    • Grundlovsdag

  • 12. Juni 2020

    • VGV 25, 40 og 50 års jubilæumsfest

  • 24. Juni 2020

    • Sidste prøvedag

  • 26. Juni 2020

    • Translokation
      Personalearrangement

Juli

  • 1. Juli 2020

    • Kontoret lukker kl. 12